Home / Staff

 

Farmersville Elementary School

Faculty List 2019-2020

ADMINISTRATION

Jennifer Hilton                                    Principal

Ann Marques                                      Secretary

Barbara Longo                                    Secretary (PM)

TEACHERS

Tricia Carrasco                                   Kindergarten                           Room 112

Maureen Dudeck                                Kindergarten                           Room 110

Danielle Jackson                                 Kindergarten                           Room 109

 

Carol Hines                                         Grade 1                                   Room 104

Heidi Pitsilos                                      Grade 1                                   Room 105

Rachel Eshbaugh                                Grade 1                                   Room 107

 

Cindy Ivins                                         Grade 2                                   Room 204

Christine Santana                                Grade 2                                   Room 201

Lisa Morro                                          Grade 2                                   Room 203

 

Jennifer Eisenhart                               Grade 3                                   Room 301

Renee Lutte                                         Grade 3                                   Room 302

Carol Strauser                                     Grade 3                                   Room 304

 

Shawn Collier                                     Grade 4                                   Room 308

Laura Jordan                                       Grade 4                                   Room 305

Lisa Quigley                                       Grade 4                                   Room 306

 

Brittany Altavilla                                 Grade 5                                   Room 312

Marisa Deshler                                    Grade 5                                   Room 310

Stacey Schumacher                             Grade 5                                   Room 314

Clare Smith                                         Grade 5                                   Room 309

 

 

SPECIALISTS

 

Aracelys Lopez                                   Spanish                                   Room 117

Susan Facchiano- Art             Room 116

Tiffany Anderson                                Art                                           Room 116

Annette Zito                                        ESOL                                      Behind Library

Brenda Lamarca                                  Pegasus                                   Room 108

Audrey Davis                                      Guidance                                 Room 102

Janet Valvik                                        Nurse                                      Room 113

Courtney Monahan                             Associate Nurse                      Room 113

Ryan Morrow                                      Instrumental Music                 Room 401

Rebecca Keck                                     Learning Support                    Room 307

Emily Madas                                       Learning Support                    Room 307

Kaitlyn Santanasto                              Learning Support—PM          Room 307

Julie Mueller                                       Digital Literacy                       Room 115

Matthew Omdahl                                Physical Education                  Gym

Caren Zupper                                      Reading                                   Room 103

Jill Harbon                                          Reading                                   Room 101

Diane Weber                                       Speech/Language Support      Room 200

Karen Wisser                                      Psychologist                            Room 011

Wendy Borst                                       Vocal Music                           Room 402

Kelly Reiss                                         Occupational Therapy

 

CHILD CARE

 

Christine Thomas- Supervisor                   Room 111

Cindy Nieves –  Assistant Supervisor

Jessica Maya

Sheri Stehly

 

TEACHER ASSISTANTS

Edith Abruzzese                           Instructional Assistant, One-on-one- Room 312

Lynne Januszkiewicz                          Instructional Assistant – Room 307

Angelique Perry                                  Instructional Assistant – Room 307

Melissa Hudak                                    Instructional Assistant one-on-one – Room 314

Kathleen Sweeney                               Teacher Assistant

Melissa Lastres                                   Teacher Assistant

Christine Kozelnicky                          Teacher Assistant

 

 

SUPPORT STAFF

 

Jerome Hymans                                  Head Custodian

Robert Haas                                        Custodian

Adam Bandel                                      Custodian

 

 

CAFETERIA

Wendy Steckert

Nicole Marsteller

 

 

 

SPECIAL NEEDS CLASSROOMS

 

Teacher:  Annika Corcoran                             Autistic Support – Room 106

Associate teachers:

Irma Medina-Rodrigues

Elyssa Kocon

Ellen Oneil

 

Teacher:  Polly Scofield                                 Autistic Support – Room 205

Associate teachers:

Christine Mantel

Donna Marie Adamson

Elizabeth Briggs Stackhouse

Cindy Jancsarics

 

Teacher: Samantha Shive                               Partial Hospitalization – Room 202

Associate teachers:

Kristen McGaughran – MHTS

Lauren Yost – MHW

Keith Ward – AT

 

Teachers:  Bridget Santiago                            Autistic Support – Room 206

Associate teachers:

Tanya Miller

Michelle Ferguson

Elizabeth Blasco